Польща у cхідноєвропейській політиці Дж. Буша молодшого


УДК 327(438+73)( 09) Лєна Кондратюк – студентка ІІ курсу факультету міжнародних відносин Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки

© Кондратюк Лєна, 2013

У статті проаналізовано передвиборчу кампанію Дж. Буша молодшого та його опонента Альберта Гора. Розглянуто основні аспекти зовнішніх відносин президента США з Російської Федерацією та Україною. Детально висвітлено польсько – американські відносини у 2000 – 2008 роках.

Ключові слова: зовнішня політика, система протиракетної оборони, державний візит, дипломатичний документ, міжнародна військова операція.

Кондратюк Лена. Польша у Восточноевропейской политике Дж. Буша младшего. В статье проанализировано предвыборную компанию Дж. Буша младшего и его оппонента Альберта Гора. Рассмотрено основные аспекты внешней политики президента США с Российской Федерацией и Украиной. Детально высветлены польско – американские отношения в 2000 – 2008 годах.

Ключевые слова: внешняя политика, система противоракетной обороны, государственный визит, дипломатический документ, международная военная операция.

Kondratiuk Liena. Poland in Eastern European politics George Bush younger. The article analyses pre – condition election campaign of George Bush younger and his opponent Albert Gore. The basic aspects in external relations of president USA with Russian Federation and Ukaine were considered. The article enlightened detailed peculiarities of polish- american relations per year 2000-2008.

Key words: foreign policy, missile defense system, state visit, diplomatic document, international military operation.

Постановка наукової проблеми та її значення. США відграють ключову роль у світовій політиці, тому набуває актуальності дослідження чинників, що впливають на політику американських президентів. Вагомим є можливість прогнозування їхньої діяльності, що спричиняє вплив на розвиток країн Східної Європи.

Аналіз останнії досліджень із цієї проблеми. Питання зовнішньої політики США досліджувала значна кількість науковців, як вітчизняних так і закордонних, серед яких: З. Бжезінський, А.Коваленко, Р. Офіцинський, Б. Тарасюк, Т. Кузьо, І. Харченко. Однак матеріал недостатньо систематизований, а отже потребує логічного узагальнення. Крім того, слід більш детально дослідити деякі аспекти східноєвропейської політики Дж. Буша молодшого, про які йдеться у статті.

Мета статті – дослідити та проаналізувати східноєвропейську політику Дж. Буша молодшого. Відповідно до мети поставлено такі завдання: проаналізувати основні напрямки зовнішньополітичної діяльності Дж. Буша молодшого, встановити причини співпраці США з Російською Федерацією, Україною та Польською Республікою та визначити їх характерні риси та особливості.

Виклад основного матеріалу та обґрунтування отриманих результатів дослідження. На виборах 2000 року кандидатами на президентську посаду виступали від демократів Альберт Гор, який протягом правління Біла Клінтона займав посаду віце – президента країни, а від республіканців балотувався син колишнього президента Дж. Буша – Джордж Буш – молодший, губернатор штату Техас. Альберт Гор зосередив свою передвиборну кампанію на небувале економічне процвітання країни, досягнутому під час правління адміністрації Б. Клінтона і обіцяв продовжити політику свого попередника – республіканця, а також запропонував програму стосовно систематичного скорочення податків, разом з тим партія висунула ряд лозунгів, позичених у демократів: стосовно регулюючої ролі уряду в сфері економіки і соціальних відносин, прийняття нових програм розвитку освіти, розширення мережі медичного страхування тощо. Дж. Буш – молодший зосередив свою кампанію на традиційній для нинішніх республіканців темі цінностей родини, моралі та неприйнятті абортів. Підходи А. Гора і Дж. Буша – молодшого до стратегічніх питань внутрішньої і зовнішньої політики багато в чому збігалися. У ході виборчої кампанії шанси обох кандидатів на перемогу оцінювалися як рівні.

У січні 2001 р Дж. Буш молодший прийняв президентські повноваження і став 43-м президентом США Свій уряд він сформував з представників різних напрямів і поглядів – від лібералів до жорстких консерваторів. У перші місяці свого правління Дж. Буш – молодший приділяв основну увагу внутрішнім справам держави. А незабаром прийшов день 11 вересня 2001року, який став вирішальним моментом у сучасній історії США. Вранці того дня 19 ісламських терористів – самогубців, розділившись на чотири групи , захопили в повітрі рейсові літаки з пасажирами. Терористи направили два з цих літаків на обидва 110-метрові хмарочоси Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку, в результаті чого обидві вежі завалилися, поховавши під руїнами більшість людей які там знаходилися. Третій захоплений літак таранив Пентагон – штаб – квартиру міністерства оборони США у Вашингтоні. Пасажири і команда четвертого авіалайнера спробували перехопити у терористів керування літаком; в внаслідок зіткнення літак впав на землю в штаті Пенсільванія у підсумку атак загинули близько трьох тисяч чоловік. Америка і весь світ пережили шок.

Адміністрація США прагнула до налагодження стабільних відносин з Росією, причому Дж. Буш – молодший всіляко підкреслював своє доброзичливе ставлення до президента Російської Федерації В. Путіна. У травні 2002 р обидва президенти підписали в Москві американсько-російський договір про скорочення стратегічних наступальних потенціалів, який став значним кроком вперед в галузі контролю над озброєннями. Договір передбачав суттєве скорочення до 2012 р. ядерних потенціалів обох держав. На запрошення Путіна в травні 2005 р Дж. Буш – молодший прибув до Москви на святкування 60 – річчя перемоги над гітлерівською Німеччиною. Разом з тим в американсько – російських відносинах назрівали протиріччя з приводу американських планів створення системи національної протиракетної оборони і виходу США в грудні 2001 р. з американсько-радянського договору.

Спостерігалося зростання напруженості в американсько-російських відносинах Кремль висловлював все більше невдоволення американською програмою створення ПРО, зокрема планами розгортання її складових у Польщі та Чехії. Зі свого боку , адміністрація США категорично висловилася проти демаршу Росії під час кризи навколо Південної Осетії і Абхазії (серпень 2008 р.), про визнання Росією ” незалежності ” цих грузинських територій і введення в них російських військових контингентів Вашингтон заявив про своє безумовне визнання територіальної цілісності Грузії .

Відносини США з українською владою в останні роки правління президента Л. Кучми, коли росли авторитарні тенденції і мали місце грубі порушення демократичних принципів, теж склалися непросто. Зате адміністрація Дж. Буша молодшого всіляко вітала Помаранчеву революцію в Україні. США надали новому керівництву України довгострокову політичну підтримку і на міжнародній арені й у сфері двосторонніх відносин. У квітні 2005 р новообраний президент України Віктор Ющенко , перебуваючи з офіційним візитом у США , вів переговори з президентом Дж. Бушем – молодшим та іншими офіційними особами , виступив з промовою на спільному засіданні обох палат конгресу речі, така можливість надається іноземним політикам лише у виняткових випадках. У наступні роки президент Ющенко неодноразово відвідував США з офіційними або робочими візитами часу американсько – українські відносини знаходяться на підйомі: у 2006 р. США скасували для України поправку Джексона- Вейніка до Закону про торгівлю США ( 1974 ) , що сприяє поступовому пожвавленню торговельних зв’язків між обома країнами (в 2008 р. американсько – український товарообіг перевищив 5 млрд. доларів.

США всіляко сприяли просуванню України до членства в євроатлантичних спільнотах 31 березня – 1 квітня 2008 р президент Дж. Буш – молодший відвідав Київ, де вів переговори з президентом України В. Ющенко і прем’єр – міністром Юлією Тимошенко. Це був перший візит президента США від 2000 р. В наступні дні Дж. Буш – молодший активно підтримував позиції України і Грузії на саміті НАТО в Бухаресті. У вересні 2008 р. відвідав Україну з візитом віце – президент Річард Чейні , який ще раз висловив підтримку Вашингтоном права України будувати міцніші зв’язки співробітництва і безпеки в Європі та трансатлантичному просторі. У грудні 2008 р. у Вашингтоні державним секретарем США К. Райс і міністром закордонних справ України Володимиром Огризком підписаний важливий дипломатичний документ – “Хартію Україна – США про стратегічне партнерство “, в якому сторони підтвердили важливість своїх відносин як друзів і стратегічних партнерів, висловивши намір поглиблювати партнерство на благо наших народів, обопільну життєву зацікавленість в сильній, незалежній та демократичній Україні[1].

Закріпленням теплих польсько-американських відносин у 2000 – 2006 роках, був візит президента США Дж. Буша до Польщі, який відбувся 15 -16 червня 2001 року. Дж. Буш та Кваснєвський обговорювали питання стосовно подальшого розширення НАТО. Вперше на найвищому рівні також говорили про американські плани з будівництва системи протиракетної оборони. Після терактів 11 вересня 2001 року Польща відразу запропонувала США допомогу в боротьбі з тероризмом. 20 вересня президент Кваснєвський у листі до Дж. Буша заявив про свою готовність співпрацювати в будівництві антитерористичної коаліції та залучити польських солдатів у військових операціях США. 25 вересня уряд вирішив зробити польський повітряний простір для США. З ініціативи президента Кваснєвського 6 листопада в Варшаві відбулася конференція по боротьби з тероризмом , в якій взяли участь 16 президентів країн Центральної та Південної Америки. Була прийнята декларація, що виражає ” безумовну підтримку дій проти тероризму у всіх його аспектах” та плану дій по боротьбі з тероризмом. 22 листопада Кваснєвський підтримав участь польських військ у міжнародній військовій операції в Афганістані, яку очолювали США. Перший польський блок вступив у міжнародні сили ISAF в Афганістані в березні 2002 року. Питання, які стосувалися антитнрористичних кампаній обговорювалися під час візитів до Сполучених Штатів Америки міністра закордонних справ Польщі Вводжімєжа Чімошевіча в грудні 2001 року і прем’єр – міністра Лешека Міллера в січні 2002 року.

17-19 липня 2002 президент Кваснєвський здійснив державний візит до США в ході якого президенти двох країн зустрілися з лідерами польської громади в Детройті. 5 липня Дж. Буш та Кваснєвський обговорили питання, що стосуються тісної співпраці 10 країн( Вишеградська група), що хотіли вступити до НАТО. І Польща і Сполучені Штати Америки були палкими прихильниками подальшого розширення НАТО, як це було погоджено на саміті в Празі у листопаді 2002 року. 23 листопада, президент Кваснєвський був присутній у Вільнюсі, коли Буш проголосив рішення НАТО продовжити розширення союзу на сім посткомуністичних країн.

14 січня 2003 в Білому домі президент Дж. Буш на зустрічі з Кваснєвський заявив, що “ США не має кращого друга в Європі ніж Польща”; в лютому того ж року Буш також розмовляв з прем’єром Міллером. 17 вересня уряд Міллера виступив з дозволом на використання польського контингенту, налічуваного не більше 200 польських солдатів у втручання міжнародної коаліції, “з метою забезпечення реалізації Іраком відповідних резолюцій Ради Безпеки ООН”.

Відразу після війни проти сил режиму Саддама Хусейна, 5 травня 2003 міністр оборони Польщі Єжи Шмайдзіньскі зустрівся у Вашингтоні з міністром оборони Дональдом Рамсфелдом, і заявив, що Польща пропонує командування багатонаціональних сил по стабілізації в одному з чотирьох секторів в Іраку — на півночі країни або між Багдадом і Басрі. Відразу після Шмайджіньського до США прибув міністр закордонних справ Польщі Влодзімєж Чимошевич, щоб обговорити участь польських військ в Іраку з державним секретарем Коліном Пауеллом. 31 травня 2003 президент США Джордж Буш під час недовгого перебування у Кракові, зустрівся з президентом Кваснєвським і прем’єр -міністром Міллером і виступив з промовою на Вавелі, представляючи Ініціативу з безпеки проліферації ( PSI ), щоб перешкодити передачі зброї масового знищення та засобам її доставки.

26 -26 січня 2004 року до США прибув Кваснєвський з робочим візитом до Дж. Буша. Президенти обговорили питання, що стосувалися конфліктів і Іраку, візових вимог до поляків та модернізації збройних польських сил. Польща вважала, що в якості найблищого союзника США повинна бути включена до Програми безвізового в’їзду і таким чином звільнатися від візового режиму. Не отримавши бажаного режультату, стосунки Польщі та США стали холоднішими, проте суттєво не змінилися.

8 – 9 лютого 2005 року Кваснєвський приїхав до США і зустрівся з Дж. Бушем. Однією з головних тем дискусії між президентами були питання, стосовно віз, де Буш запропонував ввести дорожню карту, також обговорювалася тогочасна ситуація в Україні, в якій Польща відігравала роль арбітра.

Восени 2005 року в Польщі відбулися президентські та парламентські вироби. Польща і надалі вважала США своїм найкращим партнером в зовнішнії справах. Новий президент Польщі Лех Качинський вперше відвідав США 8 -11 лютого 2006 року. Два президенти підписали п’ятирічну угоду науково — технічної співпраці.

У листопаді 2006 року до Польщі був доставлений військовий літак F -16 американського виробництва, що поклало символічний початок нової ери для польських повітряних сил. Крім того, Польща вже доволі тривалий час використовувала американські програми з модернізації збройних сил, наприклад, International Military Education and Training (IMET) або Foreign Military Financing (FMF)[2].

У січні 2007 року Вашингтон офіційно запропонував Польщі американську установку системи протиракетної оборони – 10 ракет-перехоплювачів, які співпрацюють з радаром у Чехії. Незважаючи на суперечливий характер цієї програми, Варшава погодилася на переговори, розглядаючи пропозицію як можливість для зміцнення довгострокових відносин єдиною наддержавою у світі. 24 квітня до Варшави прибув міністр оборони Роберт Гейтс, щоб провести переговори. Він зустрівся з усіма провідними політиками Польщі. 24 травня почалися вже офіційні переговори у Варшаві стосовно встановлення системи ПРО.

Міністр закордонних справ Радослав Сікорський 1 лютого зустрівся у Вашингтоні з держсекретарем Кондолізою Райс і оголосив, що Польща та США досягли попередньої домовленості з установки протиракетного щита в Польщі, згідно з яким США допоможуть в модернізації польської оборони. 20 серпня 2008 року угода була офіційно підписана Сікорським та Райс[3].

Висновки. Підсумовуючи вищесказане, можна констатувати, що Дж. Буш молодший проводив активну Східноєвропейську політику. Зокрема, він плідно співпрацював з Польською Республікою, Україною та Російською Федерацією стосовно системи протиракетної оборони. Також, Дж. Буш молодший підписав значну кількість дипломатичних документів, серед яких: американсько-російський договір про скорочення стратегічних наступальних потенціалів, “Хартія Україна – США про стратегічне партнерство “, п’ятирічна угода науково – технічної співпраці та угода з установки протиракетного щита між США і Польщею та інші. Проводив численні міжнародні військові операції по боротьбі з тероризмом та встановлення програми ПРО в Східноєвропейському регіоні.

Список використаної літератури:

1. Новітня історія країн Західної Європи та Північної Америки (1945 р. – початок ХХІ ст.) [навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.] / Баран З. А., Кипаренко Г. М., Козицький А. М., Мовчан С. П., Сіромський Р. Б., Швагуляк М. М. ; за ред. М. М. Швагуляка. – Львів: Тріада плюс, 2011. – 700 с.

2. Stosunki dwustronne Polska-USA [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/kraj,Polska,stosunki_dwustronne,USA

3. Polsko-amerykańskie porozumienie o tarczy antyrakietowej – q&a (22 sierpnia 2008): http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/artykul,178,Polsko-amerykanskie_porozumienie_o_tarczy_antyrakietowej_-_q_and_a.html

Advertisements

About Україна та Польща: минуле, сьогодення, перспективи

Інститут Польщі
Опубліковано у політологія. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s