Рецензія на книгу «Кресова книга справедливих 1939 – 1945: про українців, які рятували поляків, винищуваних ОУН і УПА»


Світлана Сухарєва – кандидат філологічних наук, доцент кафедри іноземних мов факультету міжнародних відносин Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки

© Сухарєва Світлана, 2013

На сьогоднішньому етапі розвитку суспільно-історичних досліджень тема Волинської трагедії отримала широкий резонанс з огляду на 60-ту річницю відзначення цієї трагедії на міжнародному та регіональному рівнях. У світлі цих подій, «Кресова книга справедливих 1939 – 1945: про українців, які рятували поляків, винищуваних ОУН і УПА» стала визначним явищем сучасного книговидання на історичну тематику. Ця праця, яку скрупульозно редагував Ромуальд Нєдзєлько і майстерно переклала на українську мову Катерина Сень, здобула широку популярність серед читачів і дослідників.

Це книга двомовна, різновекторна, позбавлена радикальної ворожнечі та людської ненависті, створена на пограниччі українсько-польського поєднання. Водночас вона уповні висвітлює всю глибину трагедії польського населення в часи ІІ світової війни, яка виникла на основі міжетнічної неприязні. Невипадково чимало польських та світових джерел схильні до заміни історично усталеного терміну «трагедія» глобальнішим визначенням «геноцид». Термінологічний аспект надалі залишається предметом суперечок між українськими та польськими істориками. Нове видання про трагічні події на Волині в 1943 році позбавлене риторичності та лишньої демагогії, у ньому факти промовляють самі за себе.

Як свідчать історичні джерела, важливим, якщо не найголовнішим із чинників тотальної етнічної чистки була третя сторона – радянська пропаганда, яка була покликана поглибити неприязнь поміж українським та польським народами і покласти між ними прірву. Праця є яскравим підтвердженням цієї тези, якщо зважати на значну кількість українців, що були прихильні до переслідуваних в 1943 році поляків. Таким чином, у книзі знаходимо достеменний фактаж як текст та ідеологічну мотивацію як підтекст. Усе це обрамлене загальнолюдськими цінностями, що і слугувало джерелом авторського натхнення. «Кресова книга справедливих 1939 – 1945: про українців, які рятували поляків, винищуваних ОУН і УПА» – це акт вдячності польського народу, адресований тим українцям, які, попри міжнаціональні негаразди, не переставали були Людьми із великої літери.

У книзі «Кресова книга справедливих 1939 – 1945: про українців, які рятували поляків, винищуваних ОУН і УПА» представлено сім польських, так званих «кресових» воєводств, у яких в 1943 році була знищена велика кількість польського населення (Волинське, Поліське, Тернопільське, Львівське, Станіславівське, Ряшівське, Люблінське). Серед них особливо виділялася територія теперішньої Волинської області, де було найбільше жертв. Тому антипольська націоналістична акція названа саме Волинською трагедією.

Загалом, як зазначає упорядник праці, на Волині було атаковано 255 місцевостей, де, за приблизними підрахунками, від рук членів УПА й ОУН загинуло 11 006 поляків. Це число не враховує теренів, суміжних із Білоруссю, тому що вони тоді не входили до складу Волинського воєводства. Наприклад, у Любешові колишнього Поліського воєводства 9 листопада 1943 року члени УПА вбили понад 200 поляків.

Не покриваються також із поняттям сучасної Волині місцевості Рівненської та Житомирської областей, які колись належали до Волинського воєводства. На приклад, у давній волинській місцевості Янова Долина Костопільського повіту загинуло понад 600 осіб польської національності; Гута Майданська Здолбунівського повіту, яка попередньо пішла на співпрацю з УПА з метою врятування жителів села, понесла втрати у кількості понад 180 жертв; понад 600 поляків загинуло в Гуті Степанській. З огляду на аспекти післявоєнного територіального перерозподілу, можемо уточнити визначення «Волинська трагедія», оскільки описано територію сучасної Волинської області, частково охоплено кресові Волинське та Поліське воєводства. Проте упорядник не звужує географії дослідження виключно до давніх волинських земель.

Зважаючи на те, що місцевостей, яких торкнулася Волинська різня, дуже багато, проте в деяких з них кількість постраждалих не перевищує двадцяти осіб, у праці звернено увагу на найбільш знакові місця, які в майбутньому слугуватимуть символом міжнаціонального примирення та поєднання. Особлива роль відведена Луцькому, Горохівському і Володимир-Волинському повітам колишнього Волинського воєводства, де число жертв було максимальне.

Видання націлене також на те, щоб привернути увагу громадськості, в якому стані знаходяться місця поховання українських жертв, що загинули від рук поляків в часи ІІ світової війни.

Праця «Кресова книга справедливих 1939 – 1945: про українців, які рятували поляків, винищуваних ОУН і УПА» має особливу цінність на шляху українсько-польського поєднання, оскільки не лише подає статистичні приблизні дані про наслідки Волинської Трагедії, а й розповідає про тих українців, які рятували поляків і в багатьох випадках поплатилися за це власним життям і життям членів своїх сімей.

Окрім статистичних даних про кількість врятованих, відомих і невідомих рятівників та загиблих членів їх сімей, книга містить свідчення очевидців, які важливі для науковців і всіх зацікавлених розвитком цих трагічних подій.

___________________________________________________

Кресова книга справедливих 1939 – 1945: про українців, які рятували поляків, винищуваних ОУН і УПА / опрац. Ромуальд Нєдзєлько / перекл. Катерина Сень. – «Тирса» ТОВ, 2013. – 233 с.

Advertisements

About Україна та Польща: минуле, сьогодення, перспективи

Інститут Польщі
Опубліковано у філологія. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s